کد wb-19725  
عنوان بانک جامع اطلاعات معلولان  
نشانی وب سایت www.datadisability.com  
وابسته به دفتر فرهنگ معلولین  
زبان انگلیسی ، عربی ، فارسی  
سال شروع فعالیت 1394شمسی  
موضوعات معلولیت و معلولان  
تلفن دفتر مرکزی 02532913452  
آدرس دفتر مرکزی ایران، قم، بلوار محمد امین، خیابان گلستان، کوچه11، پلاک4  
معرفی اجمالی در دهه‌های اخیر کارشناسان امور معلولان به این نتیجه رسیده‌اند که حلّ مشکلات بدون بانک اطلاعات ممکن نیست؛ زیرا سامان‌دهی به امور اجتماعی، فرهنگی، معیشتی و اقتصادی، تحصیلی و آموزشی، فردی و خانوادگی در جامعه معلولان، بدون اطلاع‌رسانی و گردش مطلوب اطلاعات، عملیاتی نخواهد شد. اطلاعات پیوند دهنده بخش‌های جامعه هدف و به مثابه چَسب برای اعضاء جامعه عمل می‌کند.
جامعه‌ای موفق است که اعضاء آن مرتبط‌تر و متصل‌تر و نسبت به خواسته‌ها و نیازهای یکدیگر حساس‌تر و آگاه‌تر و نسبت به یکدیگر هم‌افزایی داشته باشند. همه اینها با ایجاد بانک اطلاعات معلولان تحقق می‌پذیرد.
دفتر فرهنگ معلولین پس از بررسی‌های کارشناسانه در مورد آسیب‌ها و مشکلات و موانع موجود در جامعه هدف به این نتیجه نایل گردید که بانک اطلاعات حلّال بسیاری از مشکلات و راه‌کار نهایی بیشتر معضلات موجود در جامعه معلولان است.
بانک اطلاعات می‌تواند فاصله‌های بین آحاد جامعه معلولان را کم کند یا بزُداید و بین آنها همدلی و هم‌سخنی و وحدت رویه برقرار نماید؛
بانک اطلاعات درک متقابل آحاد معلولان و مدیران دولتی را افزایش خواهد داد و این دو قشر را که همواره در تباعد بوده‌اند، به یکدیگر نزدیک می‌نماید و موجب شکل‌گیری همکاری‌های متقابل بین آنان می‌شود؛
بانک اطلاعات مردم را به معلولان و معلولان را به مردم نزدیک‌تر می‌نماید؛ زیرا شناخت آنها را از یکدیگر گسترش داده و تصحیح می‌کند؛
بانک اطلاعات نیازها و توانایی‌های معلولان را به روش توأمان به مردم می‌شناساند و زمینه‌های رفع این نیازها توسط مردم را فراهم می‌آورد و از سوی دیگر مردم را تشویق می‌کند تا از توانایی‌های معلولان بهره‌گیری کنند؛
بانک اطلاعات معرفی کننده معلولان به بنگاه‌ها و مراکز کار و نیز مراکز تولیدی و اشتغال را به معلولان معرفی می‌کند؛
بانک اطلاعات پشتوانه معلولان و ایجاد کننده زمینه‌های پیشرفت آنان در همه عرصه‌ها است؛
بانک اطلاعات می‌تواند معلولان را در سراسر جهان به یکدیگر پیوند دهد و فرصت‌های مطلوب جهانی را به آنان معرفی نماید.
تجربه کشورهایی که توانسته‌اند مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی توان‌خواهان را به حداقل برسانند نشان می‌‌دهد، از فعال‌سازی چرخه اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی اطلاعات و در پی آن فرهنگ‌سازی و بسیج افکار عمومی بهره برده‌اند. در واقع بدون استمداد از این شیوه نمی‌توان به حلّ ریشه‌ای معضلات و مشکلات مددجویان نائل آمد.
چشم‌انداز آینده
پس از یک سال، فاز دوم تا پنجم طی سه سال به ترتیب اجرا می‌شود. این فازها عبارت‌اند از:
ـ گسترش بیست شاخه به سی شاخه
ـ افزودن متون منابع
ـ راه‌اندازی ویکی پدیا (دانشنامه) معلولیت‌ها، موضوعات و شخصیت‌ها


طبقه بندی اطلاعات
انتشار اطلاعات مندرج در این بانک در همه مراحل تابع حقوق صاحبان اطلاعات است. اطلاعاتی که صاحبش نمی‌خواهد نمایش داده یا ذخیره شود، دقیقاً به خواست او عمل می‌شود. از این‌رو به هنگام ارسال اطلاعات، خواسته‌ها و منویات خود را کتباً اعلام فرمایید.
البته در مورد اطلاعات کاملاً شخصی مانند شماره تلفن و آدرس پستی افراد، اصل بر عدم نمایش عمومی آنها است. اینگونه اطلاعات در فرم‌های محرمانه در بانک ذخیره می‌شوند ولی در نمایش عمومی قابل مشاهده نیست. افراد و موسساتی که خواستار اطلاعات شخصی افراد مندرج در بانک هستند، به صورت موردی و کتبی با مدیریت بانک مکاتبه نمایند تا پس از بررسی و کسب اجازه، اطلاعات تقدیم شود.


چرخه اداری
شیوه آماده سازی اطلاعات در این بانک چند مرحله‌ای و به این شرح می‌باشد:
شناسایی و ثبت: اطلاعات مورد نظر در فرم‌های مخصوص توسط ثبات ثبت می‌شود و پس از بازبینی و تأکید مدیر گروه جهت ورود اطلاعات به بخش بارگزاری می‌رود.
بارگزاری: در این بخش اطلاعات در فیلدهای مندرج در سایت بانک تایپ می‌شود. سپس توسط مدیر بانک کنترل و پس از امضای مدیر بانک به مرحله ذخیره‌سازی و سرویس‌دهی می‌رود.
ذخیره‌سازی: فایلی از اطلاعات نهایی شده در فایل‌های مطمئن ذخیره و بایگانی می‌گردد.
سرویس‌دهی: نسخه‌ای از اطلاعات به این مرحله می‌آید تا برای تأمین نیازهای کاربران نمایش عمومی شود.


درخواست
خواهش و تمنای ما از همه عزیزان این است که این بانک را از خودشان دانسته و در رفع کمبود و نواقص ما را یاری فرمایند.
هر مرکز یا شخصی اطلاعاتی ارسال کند، به نام خودش ثبت و در بانک نمایش داده می‌شود.
این بانک نه تنها اطلاعات مرتبط به معلولان ایران را رصد و جمع‌آوری می‌کند بلکه فعالیت جهانی دارد و اطلاعات مرتبط را از سراسر جهان گردآوری و بر روی اینترنت در اختیار عموم قرار می‌دهد.
صاحب این بانک همه معلولان ایران هستند و امید است با تلاش و یاری انجمن‌ها، موسسات و توانمندان فرهیخته بانکی جامع، به روز و کارآمد داشته باشیم.  
تاریخ ثبت در بانک 4 خرداد 1397  
فایل پیوست
تصویر