کد rp-23520  
عنوان موزه نابینایان  
نوع فرهنگی  
تاریخ 1397/07/19شمسی  
متن موزه‌ها انواع مختلف دارند و در برخی کشورها ده نوع موزه برای انواع اشیاء و موضوعات هست. موزه به عنوان یک نهاد آموزشی می‌تواند نسل حاضر و نسل‌های آینده را با پیشینه موضوعات آشنا سازد و به جامعه شناخت و هویت بدهد؛ بنابراین هر کشوری موزه بیشتر و در موضوعات متنوع‌تر دارد آگاه‌تر است.
در زمینه معلولین در ایران لازم است برای ناشنوایان، برای افراد دارای معلولیت ذهنی و معلولیت حرکتی و غیره موزه تأسیس شود و از طریق این موزه‌ها می‌توان اقدامات بسیار در راستای اشتغال، درآمدزایی و فرهنگ‌سازی داشت. برای مثال عرض می‌کنم سالانه چند مراسم حراج در مورد آثار هنری یا آثار علمی معلولان در لندن و در موزه ملی انگلستان برگزار می‌گردد. همین مراسم موجب افزایش اقتصادی آثار می‌گردد. اما متأسفانه در ایران چون چنین اقداماتی نیست، بسیاری از آثار ناشناخته و بدون مشتری می‌ماند.
اما خبرگزاری ایسنا درباره تأسیس اولین موزه نابینایان خبر داده که این گزارش را عیناً می‌آورم:

احداث فضای مخصوص نابینایان در موزه ملی ایران
مدیر کل موزه ملی ایران از طراحی و احداث فضای مخصوص نابینایان در پروژه بازسازی موزه ایران باستان خبر داد.
به گزارش ایسنا، موزه ملی ایران در راستای اهداف معرفی و آموزشی این مرکز فرهنگی و تاریخی، کارگاه حسی و لمسی ویژه نابینایان، کارگاه آموزشی دانش‌آموزان و مربیان مرکز شبانه‌روزی نابینایان نرجس، را برگزار کرد که کارشناسان و مربیان هنرهای تجسمی متخصص در زمینه کار با نابینایان در ابتدای این کارگاه مولاژ های ساخته شده از آثار موزه ایران باستان از دوره‌های مختلف پیش از تاریخ شامل ابزارهای انسان‌های اولیه، پیکره‌های جانوری پیش از تاریخ تا نمونه‌هایی از دوران تاریخی در اختیار دانش آموزان قرار گرفت تا همراه با توضیحات راهنمایان و با استفاده از حس لامسه با این آثار آشنا شوند.
همچنین با بیان گوشه‌هایی از تاریخ دوره هخامنشیان مولاژی از یک سردیس شاهزاده هخامنشی در اختیار دانش آموزان قرارگرفت تا پس از آشنایی با فرم آن با استفاده از خمیر مجسمه سازی آنرا بازآفرینی کنند. در نتیجه تحت هدایت مربیان حوزه هنرهای تجسمی تعداد 11 اثر در این کارگاه ساخته شد.
جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران نیز علاوه بر ضرورت تدوام این برنامه‌ها، خبر از طراحی و احداث فضای مخصوص نابینایان در پروژه بازسازی موزه ایران باستان را از برنامه‌های مهم این موزه دانست و نسبت به آمادگی موزه ملی ایران در برگزاری کارگاه‌های آموزشی در مدارس و موزه تاکید کرد.  
تاریخ ثبت در بانک 15 بهمن 1397  
فایل پیوست
تصویر
 
تصویر
 
تصویر
 
تصویر