کد cf-8359  
عنوان اولین جشنواره فیلم معلولین پرواز  
تاریخ 1394/09/24شمسی  
برگزار کننده با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیسیون ملی یونسکو، انجمن سینمای جوانان، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سازمان فناوری اطلاعات ایران، مجموعه برج آزادی، مرکز جهانی GRF، موسسه We Care و …. برگزار می شود.  
محل برگزاری تالار وحدت برج آزادی  
توضیحات جشنواره بین المللی فیلم «پرواز» ویژه معلولان از 24 تا 26 آذر در سالن برج آزادی برگزار می‌شود.
جلب توجه سینماگران و فیلم سازان به سینمای معلولان، روایت واقعی و ابعاد ناگفته از واقعیت های زندگی معلولان، نمایش توانمندی و توانمندسازی معلولان در توسعه جامعه و فرهنگ سازی برای درک درست و واقعی از توانایی های افراد معلول و معرفی چهره های موفق و توانمند معلولان و تبیین اثربخشی آموزش در معلولان از جمله اهداف برگزاری نخستین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و مستند پرواز است.
این جشنواره در دو بخش اصلی و جنبی برگزار می شود، در بخش اصلی و مسابقه، فیلم ها در دو بخش مستند و داستانی ارزیابی خواهد شد.
برگزاری نشست های علمی، تخصصی و کارگاه های آموزشی با مدیریت شکوه نوابی نژاد، اکران فیلم های بلند سینمایی با موضوعات و محورهای جشنواره، نمایش و تقدیر از فیلم های کوتاه تهیه شده توسط تلفن های همراه ویژه عموم مردم با محوریت جشنواره و رونمایی از تمبر مخصوص جشنواره و کارت پستال ویژه یونیسف به مناسبت برگزاری جشنواره از جمله برنامه های بخش جنبی جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و مستند پرواز است.
کیانوش عیاری، خسرو معصومی، سید شهاب حسینی، مصطفی مهر آیین و مجید مصاحبی اعضای هیات داوران نخستین جشنواره فیلم پرواز خواهند بود و حدود 100 فیلم در این جشنواره به نمایش درخواهد آمد.
جشنواره فیلم کوتاه پرواز با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیسیون ملی یونسکو، انجمن سینمای جوانان، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سازمان فناوری اطلاعات ایران، مجموعه برج آزادی، مرکز جهانی GRF، موسسه We Care و …. برگزار می شود.
نخستین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه پرواز از 24 تا 26 آذر در مجموعه برج آزادی برگزار می شود.

103-100011«پرواز» خلاقیت و توانمندی‌‌های معلولین در تالار وحدت
نشست رسانه‌ای اولین جشنواره فیلم کوتاه و مستند «پرواز» ویژه معلولین در تالار وحدت برگزار شد.
نشست رسانه‌ای اولین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه و مستند «پرواز» ویژه معلولین با حضور فاطمه امیری دبیر جشنواره، خسرو معصومی عضو هیئت داوران، محمد قنبری عضو شورای سیاست‌گذاری، برگزار شد
در ابتدای این برنامه فاطمه امیری گفت: سازمان ملل متحد از تمامی کشورها خواسته که در خصوص حمایت از معلولین، همایش‌هایی را برگزار کنند تا این افراد دستاوردهای علمی و پژوهشی خود را ارائه دهند. ما نیز حدود ده ماه است که به شدت پیگیر این قضیه هستیم و در صدد برگزاری جشنواره برآمدیم.
وی افزود: از روز سه شنبه 24 آذر تا پنج‌شنبه جشنواره پرواز را برگزار می‌کنیم و از طریق فیلم‌های ارائه شده به مسائل و مشکلات این دسته از افراد جامعه، توانمندی‌ها و خلاقیت‌های آن‌ها می‌پردازیم. ما می‌‌توانیم از طریق هنر و رسانه پل ارتباطی بین کل مردم جامعه و معلولین ایجاد کنیم و به بررسی معضلات آن‌ها بپردازیم و تاثیر و نقش فناوری‌های جدید را در زندگی آن‌ها نشان دهیم تا آنها بتوانند در جامعه موثر واقع شوند.
وی ادامه داد: 300 فیلم در جشنواره «پرواز» از کشورهای خارجی و کشور خودمان حضور دارند و به موضوعات مختلفی در خصوص زندگی معلولین می‌پردازند و این نشان می‌دهد مردم ما به این قشر از جامعه اهمیت می‌دهند. طبق آمار 15 درصد از جامعه ما معلولین هستند. پس نمی‌توانیم نسبت به آنها بی‌توجه باشیم و از آنها و توانمندی‌های آنها حمایت نکنیم.
امیری عنوان کرد: من از سازمان‌ها، نهادها و اداره‌هایی که فقط قول حمایت به ما دادند و پشت ما را خالی کردند، گلایه می‌کنم؛ اما از یک طرف از حمایت‌های معنوی شهاب حسینی و محمد قنبری و وزارت ارشاد تشکر و قدردانی می‌کنم.
وی عنوان کرد: از هیئت داوران که شامل افراد برجسته و سرشناس در سطح کشور هستند و ما را حمایت می‌کنند، قدردانی می‌کنم. در کمیته انتخاب و هیئت داوران که شامل شهاب حسینی، کیانوش عیاری، خسرو معصومی، مجید مصاحبی، مصطفی مهرایی که تمام تلاش خود را برای دست‌یابی به بهترین نتایج انجام دادند، قدردانی می‌کنم.
امیری اضافه کرد: از روز سه‌شنبه با حمایت کمیته علمی و حضور دکتر نوابی‌نژاد، ناصر پارسا، علیرضا کردی، اسدی، مهندس شریفی‌نیا، مهندس محمودی طی سه روز از 26 تا 28 آذر جشنواره را آغاز خواهیم کرد. در این سه روز صبح‌ها اکران فیلم و بعد از آن میزگرد و کارگاه‌های علمی را توسط اساتید مختلف ارائه خواهیم داد و در کنار این‌ها بخش آموزشی نیز داریم.
وی خاطرنشان کرد: افتتاحیه جشنواره «پرواز» از روز سه‌شنبه از ساعت 18 تا 21 با پخش فیلم کوتاه، دو فیلم موبایلی و رونمایی از دومین کتابی که دختر نابینای 12 ساله‌ای به نام زهرا شجاعی تالیف کرده، شروع می‌شود و روز اختتامیه از ساعت 18 تا 21 در خدمت اساتید و هنرمندان و مردم هستیم و برنامه قدردانی از هیئت داوران کمیته علمی و افراد معلول و موفق را نیز انجام می‌دهیم. شایان ذکر است که مکان جشنواره سالن اصلی برج آزادی است.
103-100010امیری عنوان کرد: متاسفانه تا به امروز هیچ اسپانسر و منبع درآمدی برای برگزاری جشنواره نداشتیم و چیزی که من را متحیر کرد این است که با وجود شعارها و حرف‌هایی که در خصوص حمایت از معلولین گفته می‌شود؛ اما در عمل این مسئله اجرایی نمی‌شود. بخش اعظم هزینه‌ها را خودمان پرداخت کردیم که امیدوارم در سال‌های آینده حمایت‌های دیگر ارگان‌ها را داشته باشیم.
خسرو معصومی در ادامه این نشست گفت: بیشتر فیلم‌ها از کشور هندوستان بودند و چند فیلم از کشور فیلیپین حضور دارند که اسم اکثر آنها را فیلم نمی‌توان گذاشت؛ چون بیشتر شبیه کلیپ بود. در خصوص حمایت باید بگویم اگر به جای امیری بودم، تمام لوگوهای پایین پوستر جشنواره را حک نمی‌کردم، چون یا حمایت نکردند و یا اینکه در حد بسیار جزئی بوده است.
معصومی افزود: در خصوص جوایز جشنواره «پرواز» پیشنهاد دادم که در بخش مستند و بخش داستانی به دو فیلم یکی تندیس برای بهترین فیلم، دیگری دیپلم افتخار تعلق بگیرد و جایزه ویژه‌ای به فیلمی که بحث اصلی آن توجه به بخش معلولین است، اهدا شود.
وی ادامه داد: بودجه یک جشنواره 5 روزه حدود 700 میلیون تومان است و جای تعجب دارد که خانم امیری بدون حمایت مالی به چه نحو این جشنواره را برگزار کرده و چرا مسئولان از چنین جشنواره‌ای با رویکرد مهم حمایت نمی‌کند. رویکردی که می‌تواند مشکلات زیادی را از سر راه معلولان و جامعه بردارد.
محمد قنبری در این نشست رسانه‌ای خاطرنشان کرد: فراخوان ما متعلق به همه معلولان به اضافه جانبازان است و خوشبختانه آثار ارائه شده دارای موضوعات مختلفی است که تاکید و تمرکز جشنواره «پرواز» برگرداندن حدود 12 میلیون معلول کشور و بسترسازی مناسب برای آنهایی است که مانند افراد عادی توانمند شده‌اند و می‌توانند در جامعه تاثیرگذار باشند. در سال آینده جشنواره را به طور قطع محکم‌تر برگزار خواهیم کرد.
وی افزود: از 300 فیلم شرکت کننده در جشنواره حدود 50 فیلم انتخاب و برای هیات داوران ارسال شد. میزان جوایز با توجه به معنوی بودن موضوع داده می‌شود و در کنار آن جوایز نقدی درنظر گرفته شده است.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان؛ سایت مجتمع رعد، 22 آذر 1394  
تاریخ ثبت در بانک 9 تیر 1395  
فایل پیوست
تصویر
 
تصویر
 
تصویر