کد cf-1641  
عنوان دومین همایش سراسری توانمندی های علمی پژوهشی نابینایان و کم بینایان  
مدیر محمدرضا قانع  
تاریخ 1394/07/07شمسی  
برگزار کننده موسسه نابینایان توانگران کارآفرین شیراز، دانشگاه علوم پزشکی شیراز  
محل برگزاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز  
توضیحات موسسه نابینایان توانگران کارآفرین، فعالیت خود را از سال 1385 با هیأت امنایی به ریاست آیت‌الله سید علی‌اصغر دستغیب، در زمینه خدمت‌رسانی به نابینایان و کم‌بینایان در حوزه‌های علمی، فرهنگی، مذهبی، کارآفرینی، توانبخشی، درمانی و...، به صورت مستقل و به دور از هرگونه موازی‌کاری با نهادهای دولتی، آغاز کرده‌است.

این موسسه در راستای پیشبرد اهداف علمی- پژوهشی خود، در سال 1392، بر آن شد تا با برگزاری همایش سراسری توانمندی‌های علمی- پژوهشی نابینایان و کم‌بینایان، ضمن ارتقاء انگیزه ادامه تحصیل و پژوهش در این قشر توانمند اما محروم از امکانات، بخشی از توانمندی‌ها و نیازهای آنان را در عرصه پژوهش و آموزش، به نمایش بگذارد. برپایی این رویداد فرهنگی، به تشکیل شورای راهبردی علمی در موسسه نابینایان توانگران کارآفرین و تداوم این‌گونه همایش‌ها به صورت دوسالانه انجامید.
این موسسه، دومین دوره این همایش را به همراه نخستین همایش سراسری چالش های نابینایان و کم بینایان را در مهرماه 1394 با همکاری نهادهای علمی معتبری چون دانشگاه شیراز، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فن آوری، دانشگاه پیام نور استان فارس، بنیاد نخبگان استان فارس و پارک علم و فن آوری استان فارس، برگزار کرد. ضرورت های و اهداف برگزاری این همایش به شرح زیر است:

ضرورت ها:
1- کمبود آگاهی و توجه اقشار و نهادهای گوناگون به توانمندی‌ها و نیازهای نابینایان و کم‌بینایان
2- کمبود انگیزه برای تدوین و اجرای طرح‌ها و پژوهش‌های کاربردی و نه صرفاً نظری مرتبط با حوزه نابینایان و کم‌بینایان
3- کمبود بستر مناسب برای ارتباط علمی، رسمی و سودمند نابینایان و کم‌بینایان با یکدیگراهداف:

1- بررسی و ارتقاء علمی سطح کیفی زندگی نابینایان و کم‌بینایان
2- افزایش انگیزه برای تدوین و انجام پژوهش‌های کاربردی مرتبط با مسائل حوزه نابینایان
3- ایجاد بستر مناسب برای ارتباط علمی، رسمی و سودمند نابینایان با یکدیگر و با دیگر اقشار جامعه
4- نمایش کمیت و کیفیت توانمندی‌ها و نیازهای نابینایان و کم‌بینایان به اقشار گوناگون و اثرگذار جامعه مانند فرهیختگان، اهالی رسانه و مسئولان ذیربط به منظور رفع موانع پیش روی آنان  
تاریخ ثبت در بانک 28 فروردین 1395  
فایل پیوست
تصویر