کد cf-1640  
عنوان نخستین همایش ملی چالش های نابینایان و کم بینایان  
مدیر محمدرضا قانع  
تاریخ 1394/07/15شمسی  
برگزار کننده موسسه نابینایان توانگران کارآفرین شیراز- دانشگاه علوم پزشکی شیراز  
توضیحات موسسه نابینایان توانگران کارآفرین، فعالیت خود را از سال 1385 با هیأت امنایی به ریاست آیت‌الله سید علی‌اصغر دستغیب، در زمینه خدمت‌رسانی به نابینایان و کم‌بینایان در حوزه‌های علمی، فرهنگی، مذهبی، کارآفرینی، توانبخشی، درمانی و...، به صورت مستقل و به دور از هرگونه موازی‌کاری با نهادهای دولتی، آغاز کرده‌است.
این موسسه در راستای پیشبرد اهداف علمی- پژوهشی خود، در سال 1392، بر آن شد تا با برگزاری همایش سراسری توانمندی‌های علمی- پژوهشی نابینایان و کم‌بینایان، ضمن ارتقاء انگیزه ادامه تحصیل و پژوهش در این قشر توانمند اما محروم از امکانات، بخشی از توانمندی‌ها و نیازهای آنان را در عرصه پژوهش و آموزش، به نمایش بگذارد. برپایی این رویداد فرهنگی، به تشکیل شورای راهبردی علمی در موسسه نابینایان توانگران کارآفرین و تداوم این‌گونه همایش‌ها به صورت دوسالانه انجامید.
این موسسه، دومین دوره این همایش را به همراه نخستین همایش سراسری چالش های نابینایان و کم بینایان را در مهرماه 1394 با همکاری نهادهای علمی معتبری چون دانشگاه شیراز، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فن آوری، دانشگاه پیام نور استان فارس، بنیاد نخبگان استان فارس و پارک علم و فن آوری استان فارس، برگزار کرد. ضرورت های و اهداف برگزاری این همایش به شرح زیر است:

ضرورت ها:

1- کمبود آگاهی و توجه اقشار و نهادهای گوناگون به توانمندی‌ها و نیازهای نابینایان و کم‌بینایان

2- کمبود انگیزه برای تدوین و اجرای طرح‌ها و پژوهش‌های کاربردی و نه صرفاً نظری مرتبط با حوزه نابینایان و کم‌بینایان

3- کمبود بستر مناسب برای ارتباط علمی، رسمی و سودمند نابینایان و کم‌بینایان با یکدیگراهداف:
1- بررسی و ارتقاء علمی سطح کیفی زندگی نابینایان و کم‌بینایان
2- افزایش انگیزه برای تدوین و انجام پژوهش‌های کاربردی مرتبط با مسائل حوزه نابینایان
3- ایجاد بستر مناسب برای ارتباط علمی، رسمی و سودمند نابینایان با یکدیگر و با دیگر اقشار جامعه
4- نمایش کمیت و کیفیت توانمندی‌ها و نیازهای نابینایان و کم‌بینایان به اقشار گوناگون و اثرگذار جامعه مانند فرهیختگان، اهالی رسانه و مسئولان ذیربط به منظور رفع موانع پیش روی آنان  
تاریخ ثبت در بانک 28 فروردین 1395  
فایل پیوست
تصویر